"Ağ Şəhər"in təhvil verilməsi üçün vəsaitə ehtiyac var, əks halda...
"Ağ Şəhər-2" layihəsinin təhvil verilməsi üçün büdcədən vəsaitin ayrılmasına ehtiyac var. Əks halda layihənin ikinci hissəsinin təhvil verilməsində risklər yaranır.
Bakı şəhərində 110 kV-luq dairəvi elektrik təchizatı sisteminin yaradılması istiqamətində 2017-ci ilin birinci yarımilliyində təkmilləşdirmə işlərinin davamı olaraq "Ağ Şəhər" layihəsinin birinci hissəsi üzrə "Həzi Aslanov" və "Ağ Şəhər-1" yarımstansiyaları arasında 2 dövrəli 110 kV-luq kabel xətləri quraşdırılıb.
Sənəddə deyilir ki, layihənin ikinci hissəsinin tam başa çatdırılması ("Liman" yarımstansiyasında 2 ədəd 110 kV-luq yuvanın quraşdırılması və mühafizə sisteminin qurulması, 110 kV-luq "Ağ Şəhər-2" yarımstansiyasının tikintisi, avadanlıqların quraşdırılması, "Ağ Şəhər-1" - "Ağ Şəhər-2" 110 kV-luq ikidövrəli kabel xəttinin çəkilməsi, 35/0,4 kV-luq 3 ədəd transformator məntəqəsinin tikintisi, avadanlıqların quraşdırılması və 35 kV-luq kabel xətlərinin çəkilməsi) üçün 34 mln. manat vəsait tələb olunur ki, dövlət büdcəsindən bu vəsaitin 1/3 hissəsi, yəni 11,5 mln. manat ayrılıb və təyinatı üzrə istifadə olunub. "Ağ Şəhər-2" layihəsi üzrə işlərin davam etdirilməsi üçün qalan maliyyə vəsaitin ayrılmasına ehtiyac vardır. Əks halda "Ağ Şəhər" layihəsinin ikinci hissəsinin təhvil verilməsində risklər yaranır.
Bakı şəhəri üzrə 110 və 35 kV-luq dairəvi təchizat sxemlərinə aid elektrik veriliş xətlərində və yarımstansiyalarında rele və avtomatika sistemləri yoxlanılıb və tənzimlənərək təkmilləşdirilib.
4 ədəd 110 kV-luq YS-da, 8 ədəd 35 kV-luq YS-da tutum cərəyanlarının məhdudlaşdırılması üçün müvafiq texniki tədbirlər görülüb.
3 ədəd 110 kV-luq YS SCADA sisteminə qoşulub.