Sərvəti 600 milyard dolları aşan ilk insan oldu
Amerikalı iş adamı İlon Mask sərvəti 600 milyard dolları aşan ilk insan olub.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Forbes məlumat yayıb.
Nəşr, SpaceX raket istehsalçısının 2 investoruna istinad xəbər verib ki, dekabrın əvvəlində şirkətin dəyəri 800 milyard dollar qiymətləndirilib. Halbuki avqust ayında qiymətləndirmə 400 milyard dollar idi.
Mask təxminən 42% SpaceX-ə sahibdir, yəni bu qiymətlənmə ilə onun sərvəti 168 milyard dollar artraq təxminən 677 milyard dollara çatdırılıb. O, belə bir sərvət həddinə çatan ilk insan olub.
Şirkətin bir investoru qeyd edib ki, SpaceX-in 2026-cı ildə IPO keçirməyi planlaşdırır və o vaxt şirkətin dəyəri təxminən 1,5 trilyon dollar ola bilər.
Forbes-in qiymətləndirmələrinə görə, hətta IPO olmadan da Maskın SpaceX-dəki payı, indi 336 milyard dollar qiymətləndirilir və onun ən dəyərli aktividir.
Nəşr vurğulayıb ki, indi Mask dünyada ilk dollar trilyoneri statusuna yaxınlaşıb və ən zəngin insan titulunu itirmək riskindən daha uzaqdadır, çünki sərvət fərqi Google-un həmtəsisçisi Lerri Peyc ilə təxminən 425 milyard dollardır.
Bloomberg agentliyi 15 dekabr tarixində Maskın sərvətini 638 milyard dollar qiymətləndirib.