Avropa Bankı Azərbaycan üçün yeni ölkə strategiyasını təsdiqləyib
AYİB-in Direktorlar Şurası Azərbaycan üçün yeni ölkə strategiyasını təsdiqləyib. Bankın 2030-cu ilə qədər ölkədəki əməliyyatları bu sənədə əsaslanacaq. Yeni prioritetlər iqtisadi diversifikasiya və yaşıl enerjiyə keçiddir.Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Direktorlar Şurası Azərbaycan üçün növbəti 5 il ərzində investisiya və siyasət təşəbbüslərini rəhbər tutan yeni ölkə strategiyasını təsdiqləyib.
Marja.az xəbər verir ki, AYİB-in Azərbaycan üçün iki əsas prioriteti bunlardır:
- daha güclü, daha rəqabətli və inklüziv özəl sektor və təkmilləşdirilmiş idarəetmə vasitəsilə daha çox iqtisadi diversifikasiyanın təşviq edilməsi;
- yaşıl iqtisadiyyata keçidin sürətləndirilməsi və regional əlaqənin təkmilləşdirilməsi.
Birinci prioritet çərçivəsində AYİB Azərbaycanın özəl sektorunun rəqabət qabiliyyətini və inklüzivliyini artırmaqla karbohidrogen ixracından asılılığını aradan qaldırmağı hədəfləyir. Bank investisiya və məsləhət dəstəyini aqrobiznes, istehsal və xidmətlər, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları və infrastruktur kimi qeyri-neft sektorlarında kiçik və orta müəssisələrə yönəldəcək.
Bank həmçinin qadınların və gənclərin rəhbərlik etdiyi müəssisələrin səlahiyyətləndirilməsinə, daha böyük rəqabət qabiliyyəti vasitəsilə innovasiyaların dəstəklənməsinə və ixrac imkanlarının genişləndirilməsinə diqqət yetirəcək, eyni zamanda korporativ idarəetmənin gücləndirilməsi, dövlət müəssisələrində islahatların aparılması və ümumi biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üçün dövlət qurumları ilə işləməyə davam edəcək.
İkinci prioritet Azərbaycana bərpa olunan enerji potensialını açmaqda kömək etmək məqsədi daşıyır. Bank günəş və külək enerjisi layihələrinin inkişafına, enerji səmərəliliyinin artırılmasına və iqlim dəyişikliyinə davamlılığa dəstək göstərməyə davam edəcək. Azərbaycanın enerji şəbəkəsinin gücləndirilməsi və bərpa olunan enerjinin ixracına imkan yaradılması bu səylərin əsasını təşkil edəcək.
AYİB Azərbaycana Avropa və Asiya arasında yerləşən coğrafi mövqeyindən yararlanmağa kömək edəcək. Xüsusi diqqəti Orta Dəhlizlə əlaqəli layihələrə yönəltməklə, Bank dayanıqlı nəqliyyat şəbəkələrinə, rəqəmsal əlaqə və bələdiyyə infrastrukturuna investisiya edəcək.
AYİB-in Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri Natali Mouravidze bildirib: “Ötən günlərdə yeni strategiyamızın Şura tərəfindən təsdiqlənməsindən məmnunam. Biz Bakı ofisində işimizi daha da gücləndirməyi səbirsizliklə gözləyirik. Növbəti beş il ərzində biz Azərbaycanla innovasiyalar və özəl sektorun gücləndirilməsi ilə idarə olunan şaxələndirilmiş, inklüziv və davamlı iqtisadiyyat qurmaq üçün işləyəcəyik. Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialından istifadə etməklə və onun regional əlaqələrini gücləndirməklə biz ölkə və onun əhalisi üçün uzunmüddətli imkanlar yarada bilərik. Bunun üçün artıq güclü bir təməlimiz var”.