10 metro stansiyası 2030-cu ilədək tikiləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Marja.az xəbər verir ki, Sərancam ilə Dövlət Proqramı təsdiqlənib.
Proqramın Tədbirlər Planının metro nəqliyyatı üzrə tədbirlər hissəsində göstərilir ki, görüləcək tədbirlərdən biri də Yaşıl xətt üzrə Y14−Y17 və Bənövşəyi xətt üzrə B4−B8 stansiyaları da daxil olmaqla 10 stansiyanın tikintisidir.
İcra müddəti olaraq 2025−2030-cu illər göstərilib.
Həmçinin 2025-2026-cı illərdə “28 May” stansiyasında Yaşıl və Qırmızı xətlərin ayrılması, “Həzi Aslanov” stansiyasının əsaslı təmirinin yekunlaşdırılması, 2025-2027-ci illərdə “İçərişəhər” stansiyasında keçid kamerasının tikintisi, “Dərnəgül” və “Xocəsən” elektrik depolarının tikintisinin yekunlaşdırılması nəzərdə tutulur.
“Bakı Metropoliteni Xətlərinin Konseptual İnkişaf Sxemi”nə əsasən, metropolitenin ümumi şəbəkəsinin 5 xətdən, 76 stansiyadan, 6 elektrik deposundan və 119,1 km uzunluğunda xətlərdən ibarət olması nəzərdə tutulur. Gələcək planlarda 51 yeni stansiyanın inşası və əlavə 84,3 km metro xəttinin çəkilməsi əsas prioritetlərdəndir.