Azərbaycan banklarından səhmdarlarına 610 milyon manatlıq ödəniş
Azərbaycan bankları səhmdarlarına 2023-cü il ərzində 456 milyon manat, 2024-cü ildə isə 610 milyon manat dividend ödənişi həyata keçiriblər.
Bu barədə Marja.-ya Mərkəzi Bankdan bildirilib.
Qeyd edilib ki, bank sektorunda yüksək mənfəətlilik və və kapitallaşma səviyyəsi mövcuddur. 2024-cü ilin 11 ayında banklar 966 milyon manat xalis mənfəət əldə etmiş, sektorun kapital rentabelliyi (ROE) göstəricisi isə 18.4% təşkil edib. Dövr ərzində sektorun məcmu kapitalının həcmi 6 milyard manatı ötüb, məcmu kapital adekvatlılığı isə 17.5% olub. Bu şəraitdə banklar 2023-cü il ərzində 456 milyon manat, 2024-cü ildə isə 610 miylon manat dividend ödənişi həyata keçirib.
2024-cü ilin noyabr ayının sonuna olan məlumatlara əsasən kredit portfelinin illik artımı 19.6% təşkil etmişdir ki, bu da nominal qeyri-neft-qaz ÜDM-in artımını 2 dəfəyədək üstələyir. Fəaliyyətdə olan 22 bankın 19-də kredit portfeli artıb, o cümlədən 14-də isə kredit portfelinin illik artımı nominal qeyri-neft-qaz ÜDM-in artımını üstələyib.