"Gömrük gəlirlərinin toplanması istiqamətində yeni mexanizm hazırlanıb"
Dövlət Gömrük Komitəsi (DGK) gəlirlərin toplanması istiqamətində elektron bildiriş sistemi və təminat əsasında malların buraxılış mexanizmini hazırlayıb.
Bunu DGK-nın sədri Şahin Bağırov bu gün Bakıda keçirilən Gömrük-Biznes Forumunda bildirib.
"Gəlirlərin toplanması istiqamətində beynəlxalq standartlara uyğun olaraq metodik vəsait, elektron bildiriş sistemi və təminat əsasında malların buraxılış mexanizmi hazırlanıb", - o vurğulayıb.
Ş. Bağırovun sözlərinə görə, toplama, gömrük rüsumları və vergiləri 2023-cü ilin dövlət bücəsinin 18 %-ni, ÜDM-nin 5,2 %-ni təşkil edib: "Büdcə daxilolmaları üzrə gömrük gəlirlərində 2023-cü ildə 2022-ci illə müqayisədə 12,4 % artım müşahidə olunub".
Sərhədkeçmə müddəti azalıb
Şahin Bağırov qeyd edib ki, bu ilin yanvarında istifadəyə verilmiş Dövlət Gömrük Komitəsinin Avtomatlaşdırılmış Risk Analizi Sisteminin (ARAS) tətbiqindən sonra orta sərhədkeçmə müddəti 58 %, fiziki yoxlamalar 20 %, rəsmiləşdirmə müddəti isə 15 % azalıb.
"Ötən il təqdim edilmiş ARAS-la bir sıra alətlərin tətbiqində yeni nailiyyətlər əldə olunub. Gömrük qanunvericiliyinə əməl edən xarici ticarət iştirakçıları üçün əlverişli biznes mühiti yaratmaq məqsədilə gömrük rəsmilləşdirilməsi üçün sərf olunan müddət azalır, göndərişlər üzrə xərclərin minimalaşdırılmasına nail olunur", - deyə Ş. Bağırov vurğulayıb.