Dövlət Neft Fondunun valyuta satışı 3 dəfədən çox artıb
Valyuta satışı ilə bağlı açıqlama.Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) tərəfindən 2024-cü ilin noyabr ayı ərzində 574,6 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılıb.
Qeyd edək ki, Dövlət Neft Fondu tərəfindən 2024-cü ilin oktyabr ayı ərzində 174,4 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılmışdı. Beləliklə, oktyabr ayı ilə müqayisədə noyabrda valyuta satışı 3,3 dəfə artıb.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) 2024-cü ilin 11 ayı ərzində (yanvar-noyabr) 6 milyard 494 milyon dollar məbləğində valyuta satıb. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,55 dəfə çoxdur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu tərəfindən 2024-cü ilin yanvar ayı ərzində 417 milyon ABŞ dolları məbləğində, fevral ayı ərzində 920,5 milyon ABŞ dolları məbləğində, mart ayı ərzində 498,3 milyon ABŞ dolları məbləğində, aprel ayı ərzində isə 623,4 milyon ABŞ dolları məbləğində, may ayı ərzində 558,6 milyon ABŞ dolları məbləğində, iyun ayı ərzində 405,6 milyon ABŞ dolları məbləğində, 2024-cü ilin iyul ayı ərzində 826,3 milyon ABŞ dolları məbləğində, avqust ayı ərzində 763 milyon ABŞ dolları məbləğində, sentyabr ayında 732,3 milyon dollar məbləğində vəsait satılıb.