Azərbaycanda ilk dəfə – AZTECH-DƏN TƏQDİRƏLAYİQ ADDIM
AZTECH şirkətinin əməkdaşları 27.11.2024-cü il tarixində Bakı şəhər Uşaq Onkoloji Mərkəzdə müalicə alan uşaqları ziyarət ediblər.
Şirkət tərəfindən müalicə alan uşaqlar üçün Mərkəzə MSI CLAW oyun konsolları hədiyyə olunub. Məqsəd video oyunlar oynayaraq, müalicə alan uşaqların ətraf mühitdən və doğmalarından təcridin fəsadlarını minimallaşdırmaq, uşaqları darıxmağa qoymamaq, müalicə zamanı ağrı və həyəcanı azaltmağa kömək etməkdir. AZTECH şirkətinin bu təqdirəlayiq təşəbbüsü ölkəmizdə bir ilk olsa da, amma dünya təcrübəsində artıq tətbiq olunur.
Tədbirdən video görüntülər:
Dünyada aparılan tibbi araşdırmalarda, müxtəlif universitetlərin, pediatriya jurnallarının məqalələrində video oyunların müalicə zamanı ağrı və həyəcanı azaltmağa faydası barədə bugünədək xeyli nəşrlər olmuşdur. Həmin nəşrlərdə bildirilmişdir ki, video oyunlar nəinki stressi azaltmağa kömək edir, eləcə də uşaqların müalicəsi zamanı ağrını azaldır, onları darıxmağa qoymur, tibbi prosedurlardan öncəki stresi minimallaşdırır, qısası oyun terapiyası xarakteri daşıyır.
Şirkət artıq 26 ildir ki, Azərbaycan bazarında ən böyük kompüter idxalçılarından biri kimi uğurla fəaliyyət göstərir və ASUS, LENOVO, MSI kimi dünya brendlərinin ölkəmizdə rəsmi distribyutorudur. Bu təşəbbüs şirkətin sosial yönümlü ilk təşəbbüsü deyil.