Goldman Sachs: Trampın qələbəsi ABŞ-ın iqtisadi artımına zərbə vura bilər
Qlobal investisiya bankı "Goldman Sachs"ın iqtisadçıları noyabrda keçiriləcək prezident seçkilərində Respublikaçılar və ya Demokratların qalib gəlməsinin ABŞ iqtisadiyyatı üçün mümkün nəticələrini qiymətləndiriblər.
Marja xəbər verir ki, Bankın iqtisadçıları, ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın seçkilərdə qalib gələcəyi təqdirdə iqtisadi artımın zərbə alacağı barədə xəbərdarlıq ediblər.
İqtisadçılar, Trump-ın vergi və daha sərt immiqrasiya siyasətlərinin iqtisadi artıma vuracağı zərbənin, əksər vergi endirimlərinin saxlanmasının müsbət təsirindən üstün olacağını proqnozlaşdırırlar.
Goldman-ın iqtisadçıları, Trampın qalib gəldiyi ssenaridə iqtisadi artıma aşağıya doğru təsirin ikinci yarıda 0,5 faiz bəndi ilə ən yüksək səviyyəyə çatacağını və mənfi təsirlərin 2026-cı ildə azalacağını proqnozlaşdırırlar.
Əgər ABŞ-ın vitse-prezidenti Kamala Harris seçkidə qalib gəlsə və Demokratlar Konqresin hər iki palatasına nəzarəti ələ keçirsə, iqtisadçılar 2025-2026-cı illər arasında iqtisadiyyatın orta hesabla çox cüzi artacağını proqnozlaşdırırlar.
"Əgər Harris, Respublikaçıların Konqresin ən azı bir palatasına nəzarət etdiyi bölünmüş hökumət ssenarisində Ağ Evi qazansa, siyasət dəyişikliklərinin təsiri kiçik və neytral olacaq”, deyə Goldman iqtisadçıları yazıblar.