Sorğu Harrisin Trampdan öndə olduğunu göstərib
ABŞ-da noyabrın 5-də keçiriləcək prezident seçkiləri üçün geri sayım davam edərkən, Reuters və Ipsos-un son bir həftədə apardığı sorğu, Demokratlar Partiyasının namizədi Kamala Harrisin öndə olduğunu göstərib.
Sorğunun nəticələrinə görə, Harris ölkə üzrə səslərin 45 faizinə çatıb, rəqibi Donald Tramp isə 41 faizdə qalıb.
İyul ayında aparılan sorğuda Trampla təxminən eyni səviyyədə səsə sahib olan Harrisin, bu dövrdə xüsusilə qadınlar və Latın Amerikalı seçicilər arasında dəstəyini artırdığı qeyd edilib.
Müvafiq olaraq, Harris qadınlar və Latın Amerikası seçiciləri arasında Trampı 13 bənd qabaqlayaraq 49 faiz dəstək əldə edib.
Qeyd olunub ki, Trampın ağdərili amerikalılar və kişi seçicilər arasında dəstəyi Harrisi qabaqlayır.
Tramp kritik ştatlarda irəlidədir
Eyni sorğuya görə, Harris ölkə üzrə öndə olsa da, seçkilərin taleyini həll edə biləcək 7 kritik ştatda Trampın Harrisi orta hesabla 2 bənd qabaqladığı müəyyən edilib.
Tramp Arizona, Corciya, Viskonsin, Miçiqan, Pensilvaniya, Nevada və Şimali Karolina ştatlarında seçkini az fərqlə öndə başa vura bilər.
Müntəzəm olaraq seçki sorğuları dərc edən Real Clear Politics (RCP) xəbər platformasındakı sorğulara görə, Tramp Arizona, Nevada, Corciya, Pensilvaniya və Şimali Karolina. ştatlarında 1 faizdən az fərqlə irəlidə görünür.