Bakıda kommersiya obyektlərinin icarə haqqı qalxıb
Əmlak bazarına icarə məqsədi ilə təklif olunan kommersiya obyektlərinin orta icarə qiymətləri 2017-ci ilin II rübü üzrə 7.83 dollar/kv.m qeydə alınıb ki, bu da öz növbəsində 2017-ci ilin I rübü ilə müqayisədə 1.66% artıb. “Marja” xəbər verir ki, “MBA Group” konsaltinq şirkətindən bildirilib.
Son rüb ərzində kommersiya obyektlərinin seqmentləri arasında ən çox icarə qiymət dəyişikliyinə “zirzəmi” təyinatlı obyektlər məruz qalıb.
Bu seqment üzrə 1 kv.m-in orta qiyməti 3.54% artaraq 3.39 dollar/kv.m təşkil edib.
Digər seqmentlərə gəldikdə isə “xidmət” təyinatlı obyektlərdə icarə qiymətləri 2.63% artaraq 6.47 dollar/kv.m, “ofis” təyinatlı obyektlərdə qiymətlər 2.81% artaraq 6.75 dollar/kv.m, “sənaye” təyinatlı obyektlərdə qiymətlər 2.22% artaraq 4.5 dollar/kv.m, “boş yer” və “mağaza” təyinatlı obyektlərdə isə icarə qiymətləri müvafiq olaraq 1.52% və 0.50% artaraq ayrı-ayrılıqda 7.87 dollar/kv.m və 18.02 dollar/kv.m bəndində qərarlaşıb.
Yerləşməsindən, sahəsinin ölçüsündən və təmirliyindən asılı olaraq ən baha qiymətə icarəyə təklif olunan “ofis” təyinatlı obyektlər əsasən Bakı şəhərinin Səbail, Nərimanov, Nəsimi və Yasamal rayonlarında qeydə alınmışdır. Bu rayonlarda ofislərin 1 kv.m-nin icarə qiymətləri müvafiq olaraq 8.7 dollar/kv.m, 6.9 dollar/kv.m, 7.3 dollar/kv.m və 6.9 dollar/kv.m təşkil edib. Nisbətən ucuz ofislər isə Nizami və Xətai rayonlarında qeydə alınıb, hər iki rayon üzrə 5.2 dollar/kv.m.
Şəhər üzrə bahalı mağaza təyinatlı yerlər ofis təyinatlı yerlərdə olduğu kimi Səbail və Nəsimi rayonlarında yerləşir, müvafiq olaraq 20.4 dollar/kv.m 17.1 dollar/kv.m. Nisbətən ucuz qiymətə olan mağazalar isə Yasamal və Nərimanov rayonlarında qeydə alınıb, hər bir kvadrat metrinə görə müvafiq olaraq 16.3dollar/kv.m və 16.2dollar/kv.m. Xidmət və boş yer (bu tip obyektlərin təyinatı dəqiq deyil və onlar ofis, mağaza və ya xidmət təyinatı altında istifadə oluna bilərlər) təyinatlı kommersiya sahələrinə gəldikdə isə ən bahalılar Səbail və Nəsimi rayonlarında, ən ucuzları isə Abşeron, Xəzər və Qaradağ rayonlarında yerləşir.