Türkiyə Mərkəzi Bankının yeni sədrindən ilk açıqlama - MƏZƏNNƏ KƏSKİN REAKSİYA VERMƏDİ
TCMB-nin yeni sədri Karahan, inflyasiya hədəflərinə uyğun səviyyələrə düşənə qədər lazımi sərt pul siyasətini (yüksək faizləri) qoruyub saxlamaqda qərarlı olduqlarını vurğulayaraq, "İnflyasiyanın pisləşməsinə qəti icazə verməyəcəyik" deyib.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) sədri Fatih Karahan, sədr təyin olunmasından sonra mətbuata ilk açıqlamasını edib.
Marja.az açıqlamaya istinadən xəbər verir ki, Karahan aşağıdakıları bildirib:
"Mərkəzi Bankımızın əsas məqsədi və prioriteti qiymət sabitliyini təmin etməkdir. Bu baxımdan güclü komandamızla dezinflyasiyanı təmin etmək üçün səylərimizi davam etdiririk. İnflyasiya hədəfimizə uyğun səviyyələrə enənə qədər lazımi sərt pul siyasətini qoruyub saxlamaq əzmindəyik. Biz inflyasiyanı yaxından izləyirik. Biz inflyasiya proqnozunda istənilən dəyişikliyi izləyirik. Biz inflyasiya proqnozunun pisləşməsinə qətiyyən imkan verməyəcəyik".
Karahan, bu ilin ilk İnflyasiya Hesabatını təqdim etmək üçün fevralın 8-də saat 10.30-da TCMB İdarə Mərkəzində məlumatlandırma toplantısı keçirəcək.
Xəbər verdiyimiz kimi, Hafize Gaye Erkanın vəzifəsindən azad edilməsi ilə bağlı müraciətindən sonra, 3 fevral 2024-cü tarixində Fatih Karahan Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankına (TCMB) yeni sədr təyin olunub.
Qeyd edək ki, ABŞ dolları/Türk Lirəsi məzənnəsi TCMB sədrinin dəyişməsinə kəskin reaksiya verməyib. Bakı vaxtı ilə saat 08:00-da Dollar/TL məzənnəsi 0,09% artımla 30,51 lirə səviyyəsində olub.