Qlobal bazarlar bu gün açıqlanacaq həlledici məlumatları gözləyir
ABŞ-da kənd təsərrüfatı sektoru xaric məşğulluq məlumatlarında yavaşlama gözlənilir.Qlobal bazarlarda gözlər FED-in faiz dərəcəsi yolunda həlledici rol oynayacaq 2024-cü ilin ilk mühüm məlumatı olan ABŞ-da kənd təsərrüfatı sektoru xaric məşğulluq məlumatlarındadır.
Marja.az xəbər verir ki, sorğuda iştirak edən iqtisadçıların proqnozu Amerika iqtisadiyyatının dekabr ayında 175 min qeyri-kənd təsərrüfatı iş yeri yaratmasıdır.
Noyabr ayında reallaşan 199 mindən aşağı olan bu gözlənti, faiz artımları nəticəsində əmək bazarının daha da" soyuduğu" proqnozunu əks etdirir.
İqtisadçılar pərakəndə satış, istehsal və maliyyə sektorlarında məşğulluq itkilərini gözləyirlər. İqtisadçılar 2024-cü ildə işsizlik nisbətinin davamlı olaraq artacağını təxmin edir və bu prosesin sürətlə davam edəcəyi təqdirdə erkən faiz endiriminin gündəmə gələ biləcəyini bildirirlər.
Sorğuya əsasən, işsizliyin 3,7 faizdən 3,8 faizə yüksələcəyi gözlənilir. Orta saatlıq əmək haqqının da məşğulluq tempindəki yavaşlamaya paralel olaraq illik 4 faiz artımdan 3,9 faiz artıma enəcəyi təxmin edilir.
Məlumatlar Bakı vaxtı ilə saat 17:30-da açıqlanacaq.