2024-cü ilin birinci rübündə İran Rusiya ilə valyuta sazişi bağlaya bilər
İran İslam Respublikası Mərkəzi Bankının sədri Məhəmməd Rza Fərzin qeyd edib ki, sənəd sayəsində ölkələr milli valyutalarla ticarət apara biləcəklər.İran və Rusiya 2024-cü ilin birinci rübündə valyuta sazişi imzalamağı planlaşdırır.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə İranın İSNA agentliyinə İslam Respublikası Mərkəzi Bankının (MB) sədri Məhəmməd Rza Fərzin bildiribə.
"Gələn ilin birinci rübündə İran və Rusiya arasında valyuta sazişi imzalanacaq", - Mərkəzi Bankın rəhbəri qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu, ölkələrə milli valyutalarla ticarət aparmağa imkan verəcək.
Dekabrın 27-də İran Mərkəzi Bankı məlumat verib ki, Sberbank və Bank Melli İran Rusiyadan zəruri malların İrana idxalı üçün 6,5 milyard rubl məbləğində kredit xətti açmağa razılaşıblar. Mərkəzi Bankın mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, bu barədə razılıq Məhəmməd Rza Fərzinin Rusiyaya səfəri zamanı əldə olunub. Bu addım, İran və Avrasiya İqtisadi İttifaqı (Aİİ) arasında azad ticarət zonası haqqında sazişin imzalanmasından sonra Moskva ilə Tehran arasında maliyyə və bank əməkdaşlığının inkişafı yolunda ilk addımlardan biridir. Bundan əlavə, bəyanatda Rusiya Federasiyası Mərkəzi Bankının sədri Elvira Nabiullina və İran Mərkəzi Bankının sədri Məhəmməd Rza Fərzin arasında danışıqlar aparıldığı, iki ölkənin mərkəzi bankları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, İranla Aİİ arasında azad ticarət sazişinin imzalanmasırazılaşdırılıb