Rusiya Mərkəzi Bankı ardıcıl beşinci dəfə faizini artırdı
Rusiya Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini 1 faiz bəndi də artıraraq illik 16%-ə çatdırıb.Rusiya Mərkəzi Bankı 2023-cü ildə sonuncu iclasında uçot dərəcəsini 1 faiz bəndi artıraraq illik 15%-dən 16%-ə qaldırıb.
Marja.az xəbər verir ki, Rusiya Mərkəzi Bankı ardıcıl 5-ci dəfədir faiz artırır.
“Mövcud inflyasiya təzyiqləri yüksək olaraq qalır. 2023-cü ilin sonuna qədər illik inflyasiyanın 7-7,5% proqnoz diapazonunun yuxarı həddinə yaxın olacağı gözlənilir”, – Mərkəzi Bank qeyd edib.
Mərkəzi Bank 2023-cü ilin iyul ayında pul siyasətini sərtləşdirməyə başlayıb. Beş aydan az müddətdə uçot dərəcəsini illik 7,5%-dən 16%-ə yüksəldib. Dekabrın 15-də əsas uçot dərəcəsinin yenidən artırılması ilə bağlı verilən qərar bazar üçün sürpriz olmadı: Bazat Mərkəzi Bankın məhz bu variantı seçəcəyini gözləyirdi.
"Rublun yayda ucuzlaşmasının inflyasiyaya təsiri azalır", Rusiya Mərkəzi bankının sədri Nabiullina qeyd edib və əlavə edib: “Bu gün əsas qiymət artımı məzənnədən zəif asılı olan istehlak səbətinin komponentlərində baş verir. Məsələn, son 3 ayda mənzil-kommunal xidmətləri istisna olmaqla, xidmətlərin qiymətlərində artım illik ifadədə 14%-i ötüb”.