Putindən Fələstin-İsrail və Rusiya-Ukrayna münaqişələri barədə açıqlamalar - "Ukraynadakı münaqişə Qəzzadakına bənzəmir"
Rusiya prezidenti Vladimir Putin mətbuat konfransı keçirib.
Putinin Fələstin-İsrail münaqişəsi ilə bağlı əsas açıqlamaları:
▪️ Putin Ərdoğanın (Türkiyə Prezidenti - red) Qəzza zolağında nizamlanmada aparıcı rolunu qeyd edib;
▪️ Putin Qəzza zolağında baş verənləri fəlakət adlandırıb;
▪️ Ukraynadakı münaqişə Qəzza zolağında dağıntılar baxımından baş verənlərə bənzəmir;
▪️ İsrail-Fələstin nizamlanması üçün fundamental əsaslar yaratmaq, Fələstin dövlətinin yaradılması məsələsini həll etmək lazımdır;
▪️ Rusiya Federasiyası Qəzza zolağında xəstəxanasını açmağa hazırdır, İsrail hələlik bunu dəstəkləmir;
▪️ Rusiya Federasiyası Qəzza zolağına dərman və dərman tədarükünü artıracaq.
Putinin Ukraynaya hücumda son vəziyyətlə bağlı əsas açıqlamaları:
▪️ Demək olar ki, bütün təmas xətti boyunca Rusiya Silahlı Qüvvələri öz mövqelərini yaxşılaşdırır;
▪️ Ukrayna Silahlı Qüvvələri əks-hücumla heç bir yerdə uğur qazana bilmədi;
▪️ Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Dnepr çayının sol sahilinə keçmək cəhdi əks-hücumun son cəhdi olub;
▪️ Dnepr çayının sol sahilindəki Krynkidə Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin 80-ə yaxın hərbi qulluqçusu var idi, indi daha azdır;
▪️ Krynkidəki Ukrayna Silahlı Qüvvələri onlarla insan itirdi, Rusiya Silahlı Qüvvələrində isə yalnız bir neçə yaralı var;
▪️ Ukrayna Krinkidə təkcə hərbi personalını yox, elitanı, hücum qoşunlarını da itirir, bu Kiyev tərəfindən axmaqlıq və məsuliyyətsizlikdir;
▪️ Putin Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Dnepr çayının sol sahilindəki Krinkidə mövcudluğunun tezliklə bitəcəyini gözləyir.
▪️ Putin Ukrayna ilə münaqişəni qardaşlar arasında vətəndaş müharibəsinə bənzədib. Ukrayna münaqişəsinə səbəb olan Qərbin Rusiya sərhədlərinə qədər sürünmək və Ukraynanı NATO-ya qəbul etmək istəyi idi;
▪️ Rusiya xüsusi hərbi əməliyyat keçirməyə məcbur oldu;
▪️ Odessa rus şəhəridir, bunu hamı yaxşı bilir;
▪️ Ukraynanın cənub-şərqi həmişə rusiyapərəst olub, çünki bunlar tarixi Rusiya əraziləridir;