Qlobal birjalarda son vəziyyət
Dünən ABŞ-dan “Conference Board” İstehlakçı İnamı İndeksi göstəricisinin proqnozların üzərində açıqlanmasına baxmayaraq, avronun dollar qarşısında dəyəri çərşənbə axşamı günün ikinci yarısında artaraq avqust ayından bugünə ilk dəfə 1.10$ həddini ötüb. Hal-hazırda EURUSD məzənnəsi 1.1002 səviyyəsində ticarət olunur.
Avro ardıcıl dördüncü ticarət sessiyasında dollar qarşısında bahalaşıb və noyabr ayının əvvəlindən məzənnə 3.9% artıb. İnvestorlar ABŞ-da inflyasiyanın yavaşlaması ilə bağlı məlumatlara, eləcə də qlobal iqtisadiyyatın perspektivlərinə nikbin reaksiya verirlər. Bununla belə, analitiklər avronun kifayət qədər dəstəyin olmaması və tezliklə 1.09$ səviyyəsindən aşağı korreksiya edəcəyi haqqında fikirlər səsləndirirlər.
Eyni zamanda dollar yen qarşısında da zəifləyib. USDJPY valyuta cütlüyünün cari məzənnəsi 147.01 səviyyəsində ticarət olunur. Dollar indeksi (ABŞ-ın ticarət tərəfdaşı olan altı ölkənin valyuta səbətinə nisbətdə məzənnə) 0.32% geriləyərək 102.87 bənd təşkil edib və 103 bənd səviyyəsindəki dəstək həddinin altında qaldığı müddətcə eniş tendensiyası davam edə bilər.
Eləcə də qızılın birjalarda qiyməti 2050$-a qədər bahalaşaraq may ayından bugünə ən yüksək həddini yeniləyib. Hazırda dəyərli metal 2048$ səviyyəsində ticarət olunur.
Bugün ABŞ-da dərc olunacaq ÜDM və Ticarət Balansı göstəriciləri, həmçinin Almaniyada açıqlanacaq İstehlak Qiymətləri İndeksi göstəriciləri investorların diqqət mərkəzində olacaq.