Türkiyə Mərkəzi Bankı faizini daha da artırdı - LİRƏYƏ TƏSİR EDƏ BİLƏCƏK QƏRAR
Türkiyə Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini 35%-dən 40%-ə qaldırdığını açıqlayıb.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) uçot dərəcəsini 5 faiz bəndi artıraraq 40 faizə qaldırıb.
Marja xəbər verir ki, iqtisadçıların proqnozu TCMB-nin faizini 2,50 faiz bəndi artıraraq 35 faizdən 37,50 faizə yüksəldəcəyi istiqamətində idi.
JPMorgan, Morgan Stanley və SocGen kimi xarici qurumlar da bu iclasda TCMB-nin siyasət faizini 2,50 faiz bəndi artıracağını proqnozlaşdırmışdılar.
TCMB faiz dərəcəsinin 7,50 faiz bənd artırılmasına qərar verildiyi Avqust iclası ilə sərt pul siyasətində aqressiv addımlar atıb, sentyabr və oktyabr aylarında isə siyasət faizini 5 bənd artırıb.
"Oktyabr ayında bir qədər azalan əsas inflyasiya son İnflyasiya Hesabatında təqdim olunan proqnoza uyğundur. Daxili tələbin hazırkı səviyyəsi, xidmət qiymətlərindəki artım və geosiyasi risklər inflyasiya təzyiqlərini canlı saxlayır. Digər tərəfdən, göstəricilər monetar sərtləşdirmənin maliyyə şəraitində və daxili siyasətdə əks olunduğunu göstərir ki, İdarə Heyəti hesab edir ki, xarici maliyyələşdirmə şərtlərinin yaxşılaşması, ehtiyatlarda davam edən artım, tələbin tarazlaşdırılmasının cari hesabı dəstəkləməsi, türk lirəsi aktivlərinə daxili və xarici tələbatın artması məzənnə sabitliyinə və pul siyasətinin effektivliyinə güclü töhfə verir. Bu kontekstdə aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyasında azalma müşahidə olunur.
İdarə Heyəti dezinflyasiya yaratmaq üçün tələb olunan monetar sərtlik səviyyəsinə əhəmiyyətli dərəcədə yaxınlaşdığını qiymətləndirdi. Bu çərçivədə faizin artırılması sürəti aşağı salınacaq və sərt pul siyasəti addımları qısa müddətdə tamamlanacaq.
“İdarə heyəti, sərt pul siyasətinin məcmu və gecikmiş təsirlərini nəzərə alaraq, inflyasiyanın əsas tendensiyasını azaldacaq və ortamüddətli dövrdə 5 faiz hədəfinə salacaq pul və maliyyə şərtlərini təmin edəcək şəkildə siyasət qərarlarını müəyyən etməyə davam edəcək",- TCMB-nin press-relizində bildirilir.
Oktyabr ayında inflyasiya yavaşlayıb
Oktyabr ayında Türkiyədə istehlak qiymətləri indeksi aylıq 3,43 faiz artdığı halda, illik 61,36 faiz təşkil edib.
TCMB sədri Hafize Gaye Erkan, noyabr ayının əvvəlində keçirilən inflyasiya hesabatı yığıncağında, inflyasiyanın aylıq olaraq yavaşlamaya başladığını, bununla belə, o, inflyasiyanın proqnozunda əhəmiyyətli yaxşılaşmanın olduğunu söyləmək üçün hələ tez olduğunu bildirib.
TCMB proqnozlarına görə, illik inflyasiya may ayında 70 faizdən bir qədər yuxarıya çatdıqdan sonra 2024-cü ilin sonuna kimi 36 faizə enəcək.
Mərkəzi Bankın qərarından sonra Dollar/TL məzənnəsi 0,3 faiz dəşərək 28,76 lirə səviyyələrinə geriləyib ().saat 15:20-yə olan məlumat