Dünən Amerikadan statistik məlumatların dərcindən sonra dollar avro və yen qarşısında ucuzlaşmağa davam edib. Hal-hazırda EURUSD və USDJPY valyuta məzənnələri müvafiq olaraq 1.0540 və 148.78 səviyyələrində ticarət olunullar.
Həmçinin ABŞ-da 30 sentyabrda bitən həftə üçün işsizlik müavinəti üçün müraciətlərin sayı 2 min artaraq 207 minə yüksəldi. Analitiklər göstəricinin 210 min olacağını proqnozlaşdırmışdılar.
Bundan əlavə, Amerikada ticarət balansının mənfi saldosu iyul ayı ilə müqayisədə avqust ayında 6.4 milyard dollar və ya 9.9% azalaraq 58.3 milyard dollar təşkil edib. Ekspertlər ticarət saldosunun mənfi 62.3 milyard dollar təşkil edəcəyini proqnoz edirdilər.
Bugün treyderlər ABŞ-ın Əmək Departamentinin ölkədə əmək bazarı ilə bağlı dərc edəcəyi məlumatları qiymətləndirəcəklər. Amerikada sentyabr ayında İşsizlik Səviyyəsinin 3.8%-dən 3.7%-ə enəcəyi, iqtisadiyyatın Qeyri-kənd Təsərrüfat sahəsində məşğul olanların sayının isə 170 min nəfər artacağı gözlənilir. Statistikalar treyderlərə ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin növbəti mümkün hərəkətlərini proqnoz etməyə imkan verəcək.