Türkiyə gəmilərin boğazlarından keçməsi üçün ödənişləri artıracaq
Türkiyə iyulun 1-dən etibarən gəmilərin Boğaziçi və Çanaqqala boğazlarından keçməsi üçün ödənişləri artıracaq. Ödəniş bir ton xalis üçün 4,42 dollar təşkil edəcəkTürkiyə iyulun 1-dən gəmilərin Boğaziçi (İstanbul boğazı və ya Bosfor) və Çanaqqala boğazlarından keçməsi üçün rüsumları 0,34 dollar artıracaq.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Türkiyənin Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Abdulkadir Uraloğlu məlumat verib.
"İyulun 1-dən biz boğazlardan keçiddə valyuta axınını təmin edəcək yeni artım tətbiq edirik. 1983-cü ildən xarici gəmilər üçün xalis ödəniş 0,8063 dollar təşkil edirdi. 7 oktyabr 2022-ci ildə biz onu 4,08 dollara qaldırdıq və indi 2023-cü il iyulun 1-dən bu, 4,42 dollar təşkil edəcək”, - deyə nazir bildirib.
Uraloğlu ayrıca vurğulayıb ki, hakimiyyətin bu qərarı boğazların keçidini tənzimləyən Montrö Konvensiyasının müddəalarına tam uyğundur. "Konvensiyaya əsasən, gəmidən üç məntəqə üzrə keçid haqqı tutulur. Onlar gəminin xalis tonajı əsasında hesablanır”, - nazir bildirib.
Nümunə kimi Uraloğlu, xalis tonajı 10 min ton olan gəminin dəyərinin hesablanmasını göstərib. 2022-ci il oktyabrın 7-dək rüsum 3240 dollar, 2022-ci ilin oktyabrından sonra 16393 dollar, iyulun 1-dən isə 17760 dollar olacaq.
Montrö Konvensiyası 1936-cı il iyulun 20-də imzalanmış və həmin il noyabrın 9-da qüvvəyə minmişdir. O, boğazlardan gəmilərin keçməsinə nəzarət və nəzarət funksiyalarını ona təhvil verməklə Türkiyənin boğazlar üzərində suverenliyini möhkəmləndirib. Eyni zamanda, konvensiya hərbi gəmilərin keçidini dəqiq tənzimləyir, bütün ölkələrin mülki gəmiləri üçün boğazlardan keçid azadlığı həm sülh, həm də müharibə dövründə qorunur.
Belə ki, Türkiyə beynəlxalq standartlara uyğun olaraq ticarət gəmilərinin keçidini ayrıca qayda və prosedurlarla tənzimləyir. O, konvensiyada göstərilənlərdən başqa hər hansı əlavə əşyalar üçün onlardan ödəniş tələb edə bilməz. Bununla belə, onun ödənişlərə yenidən baxmaq hüququ var.