Fitch Belarusun "məhdud defolt" olduğunu təsdiqləyib
Fitch Belarusun xarici valyutada reytinqini “məhdud defolt” səviyyəsində təsdiqləyib“Fitch Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyi Belarusun xarici valyutada uzunmüddətli emitent defolt reytinqini (IDR) proqnoz təqdim etmədən “RD” (məhdud defolt) səviyyəsində təsdiqləyib.
Marja xəbər verir ki, yerli valyutada uzunmüddətli IDR “CCC” səviyyəsində, hər iki valyutada qısamüddətli IDR isə “C” səviyyəsində saxlanılıb.
"Belarusun reytinqi avrobondlar üzrə öhdəliklərin milli valyutada davam edən ödənişini əks etdirir", - agentliyin açıqlamasında deyilir.
Fevralın sonunda Belarus Maliyyə Nazirliyi respublikanın Belarus-2023 avrobondlarını geri aldığını, həmçinin milli valyutada xüsusi hesaba vəsaitlərin köçürülməsi ilə Belarus-2023 və Belarus-2030 avrobondları üzrə faiz gəlirlərini ödədiyini elan edib.
Oktyabrın sonunda respublika prezidenti Aleksandr Lukaşenko bildirmişdi ki, beynəlxalq sanksiyalar şəraitində “kollektiv Qərb”in bu cür əməliyyatlardan imtina etməsinə baxmayaraq, ölkə Qərb ölkələrinə dövlət borcu üzrə ödənişləri Belarus rublunda xüsusi hesablara köçürəcək. Belarus hakimiyyəti əvvəllər müəyyən xarici kreditorlar qarşısında Belarus rublu ilə öhdəliklərini yerinə yetirəcəklərini bəyan edib.