ABŞ-da tərkibində təhlükəli kimyəvi əlavələr olan şirniyyatları qadağan etmək istəyirlər
ABŞ-ın Kaliforniya ştatında bəzi təhlükəli kimyəvi əlavələri ehtiva edən zərərli şirniyyatları (o cümlədən bir çoxu məşhurdur) qanunvericilik səviyyəsində qadağan etmək istəyirlər.
Marja NBC News-un məlumatına istinadən xəbər verir ki, istehsalçıların güclü lobbisi səbəbindən məsələ son qanun layihəsinə çatmaya bilər.
Qanun layihəsinin əsas məqsədi qida məhsullarının təhlükəli tərkibinə diqqəti cəlb etməkdir. Beş şübhəli qida əlavəsinin diqqətlə yoxlanılması tələb olunur. Mümkün sağlamlıq risklərinə xərçəngin baş verməsi, reproduktiv sistem və immunitetin zədələnməsi, həmçinin uşaqlarda davranış problemlərinin yaranması daxildir.
Sənədi müdafiə edən qanunvericilərdən biri etiraf edib ki, sənədin dövlət qanunu olması şansı azdır.
Heyvanlar üzərində aparılan təcrübələr, məşhur Amerika şirniyyatlarında istifadə edilən maddələrin sağlamlığa mənfi təsir göstərdiyini göstərib, lakin insanlar üzərində aparılan tədqiqatlar hələ də qəti cavab tapmayıb.
Telekanal qeyd edib ki, qitələrdə yanaşma fərqlidir: Avropa İttifaqında ən kiçik risk görülsə, o zaman məhsulu qadağan edirlər və yalnız bundan sonra araşdırma aparılır.